Overall Schedule

Tuesday, August 9

Wednesday, August 10

Thursday, August 11

Friday, August 12

Saturday, August 13

Detailed Schedule

Printable versions:



JYU     REGISTRATION:  August 8, 2016, 10am – 6pm and  August 9, 2016, 8:00am – 9:30am


Tuesday August 9, 2016
JYU     Aud 1     9:30am – 10:20am     Welcome Remarks and the Reza Sarhangi Memorial
Break  10:20am – 10:30am
JYU     Aud 1     Morning  10:30am – 12:30pm     SESSION 1 (Plenary)     Chair: Eve Torrence
10:30 The Subtlety of Influence
Math, Art, and Black Mountain College
Marjorie Wikler Senechal
11:30 Squares that Look Round: Transforming Spherical Images
Saul Schleimer and Henry Segerman
2016 Art Exhibition Opening 12:30pm – 1:00pm (Lea Pulkkinen Hall)
Lunch Break 1:00pm – 2:30pm
JYU     Room 2     Midday  2:30pm – 4:00pm     SESSION 2 (Regular)     Chair: Carlo H. Séquin
2:30 The Elevation of Coxeter’s Infinite Regular Polyhedron 444444
Rinus Roelofs
3:00 Hypocycloid Juggling Patterns
Craig S. Kaplan
3:30 From Klein Bottles to Modular Super-Bottles
Carlo H. Séquin
JYU     Room 3     Midday  2:30pm – 4:00pm     SESSION 3 (Regular)     Chair: Donald Spector
2:30 Geometric Circles in Aleksis Kivi's Texts
Tiina Katriina Kukkonen
3:00 The Rhythm of a Pattern
Sama Mara
3:30 Colors and Incomputability
Donald Spector
JYU     Room 4     Midday  2:30pm – 4:00pm     SESSION 4  (Short)     Chair: Kenneth Brecher 
2:30 Possibilities of the Parabola
Robyn Gibson and Melissa Silk
2:45 A Fast Algorithm for Creating Turing-McCabe Patterns
Markus Schwehm
3:00 Three-Dimensional Score: Seeing Music, Hearing Sculpture
Miika Karttunen and Atte Tenkanen
3:15 The “Dual Nature” of the Point
János Szász Saxon
3:30 Mathematics Meets Cinema: La Figure de la Terre
Osmo Pekonen and Axel Straschnoy
3:45 Polyhedral Tableaux
Kenneth Brecher
JYU     Room 5/6     Midday  2:30pm – 4:00pm     SESSION 5 (Workshop)
2:30 (Room 5) Mathematics Through the Matrix of Poetry
Tom Petsinis
2:30 (Room 6) Elliptic Paraboloids in Circumpolar Vernacular Architecture
Nancy Mackin
Coffee Break 4:00pm – 4:30pm
JYU     Room 2     Afternoon  4:30pm – 6:00pm     SESSION 6 (Regular)     Chair: Tom Verhoeff
4:30 A Graph-Theoretic Approach to the Analysis of Contra Dances
Matthew Thomas and Crystal Peebles
5:00 Planes and Frames: Spatial Layering in Josef Albers’ Homage to the Square Paintings
James Mai
5:30 Three Mathematical Sculptures for the Mathematikons
Tom Verhoeff and Koos Verhoeff
JYU     Room 3     Afternoon 4:30pm – 6:00pm     SESSION 7 (Regular)     Chair: Gary R. Greenfield
4:30 Tuti Weaving
Abdalla G. M. Ahmed and Oliver Deussen
5:00 Modeling Braids, Cables, and Weaves with Stranded Cellular Automata
Joshua Holden and Lana Holden
5:30 Turing-like Patterns from Cellular Automata
Gary R. Greenfield
JYU     Room 4     Afternoon  4:30pm – 6:00pm     SESSION 8 (Short)     Chair: Nikita Mamedov
4:30 Teaching and Learning Basic Group Theory Through Building Models of Polyhedra
Sviatoslav Archava, Leela Goel and Erin Traister
4:45 Molecular Modeling of Four-Connected Zeolite Frameworks with Mathematical Beading
Chia-Chin Tsoo and Bih-Yaw Jin
5:00 A Zometool Model of the B-DNA
László Vörös
5:15 Phylogenetic Analysis of the Ancient Greek Paeonic Rhythms
Godfried T. Toussaint
5:30 A Musical Polyhedron Updated for the 21st Century
Cathleen O'Neil
5:45 Prelude Op. 11, No. 1 by A. Scriabin: ICVSIM Relations
Nikita Mamedov and Robert Peck
JYU     CLab1/Room 5     Afternoon  4:30pm – 6:00pm       SESSION 9 Workshop
4:30 (CLab1) Exploring the Arts Online with the Wolfram Language
Christopher Carlson
4:30 (Room 5) Rhombic Triacontahedron Puzzle
George Hart and Elisabeth Heathfield
Welcome Reception     7:00pm – 8:30pm


Wednesday August 10, 2016
JYU     Room 2     Morning  9:30am – 11:00am     SESSION 10 (Regular)    Chair: Douglas M. McKenna
9:30 Hex Rosa
Markus Rissanen
10:00 From Checkerboard to Cloverfield: Using Wang Tiles in Seamless Non-Periodic Patterns
Tuomas Nurmi
10:30 Tendril Motifs for Space-Filling, Half-Domino Curves
Douglas M. McKenna
JYU     Room 3     Morning  9:30am – 11:00am     SESSION 11 (Regular)     Chair: Jay Zimmerman
9:30 The Conformal Hyperbolic Square and Its Ilk
Chamberlain Fong
10:00 Almada Negreiros and the Geometric Canon
Simão Palmeirim Costa and Pedro J. Freitas
10:30 Portraits of Groups on Bordered Surfaces
Jay Zimmerman
JYU     Room 4     Morning  9:30am – 11:00am     SESSION 12 (Short)     Chair: Samuel Verbiese
9:30 Scales and Temperament from the Mathematical Viewpoint
Steven A. Bleiler and Ewan Kummel
9:45 Constructing Meaning Through Making and Creating
Gail Tang and Alan Tollefson
10:00 Two Non-Octave Tunings by Heinz Bohlen: A Practical Proposal
Reilly Smethurst
10:15 The Pentagonal Numbers Meet the Choose-4 Numbers
James Morrow
10:30 Off the Wall: A Brief Report
Charlene Morrow
10:45 Bridges as an Incentive to Collaborative Works II
Anusch Bayens, Carlo De Pauw, Carmen Geens, Mark Pieters, André Thomas, Alex Van Bogaert, Samuel Verbiese and Nico Willemsens
JYU     Room 5/CLab1     Morning  9:30am – 11:00am     SESSION 13 (Workshop)
9:30 (Room 5) Origami as a Tool for Exploring Properties of Platonic Solids
Natalija Budinski
9:30 (CLab1) Spinning Arms in Motion: Exploring Mathematics within the Art of Figure Skating
Tetyana Berezovski, Diana Cheng and Rachel Damiano
Coffee Break 11:00am – 11:30am
JYU     Aud 1     Morning  11:30am – 12:30pm     SESSION 14 (Plenary)     Chair: Bruce Torrence
11:30 Immersion in Mathematics
Judy Holdener
Coffee and Lunch Break 12:30pm – 2:30pm
JMA Board meeting
JYU     Room 2     Midday  2:30pm – 4:00pm     SESSION 15 (Regular)       Chair: Craig Kaplan
2:30 The Size and Shape of Utopia
Andrew Simoson
3:00 Geometry and Aesthetics of Pentagonal Structures in the Art of Gerard Caris
Cornelie Leopold
3:30 Combinatorial Poppies
Karl Kattchee and Craig Kaplan
JYU     Room 3     Midday  2:30pm – 4:00pm     SESSION 16 (Regular)       Chair: Dan G. Brown
2:30 A Mathematical Approach to Obtain Isoperimetric Shapes for D-Form Construction
Ramon Roel Orduño, Nicholas Winard, Steven Bierwagen, Dylan Shell, Negar Kalantar, Alireza Borhani and Ergun Akleman
3:00 A Taxonomy of Generative Poetry Techniques
Carolyn Lamb, Dan G. Brown and Charlie L.A. Clarke
JYU     Room 4     Midday  2:30pm – 4:00pm     SESSION 17 (Short)        Chair: Sharol Nau
2:30 The Fourth Dimension in Mathematics and Art
Jean Constant
2:45 The Golden Ratio and the Diagonal of the Square
Gabriele Gelatti
3:00 Blogging Math Art
CSusan Happersett
3:15 A Successful Art&Math Exhibition with Workshops II
Gisèle De Meur and Samuel Verbiese
3:30 The Math and Art of Folded Books
Sharol Nau and Richard Nau
JYU    CLab1/Room 5    Midday  2:30pm – 4:00pm      SESSION 18 (Workshop)
2:30 (CLab1) Legerdemain: Exploring Tessellation with CatsEye
Douglas Easterly
2:30 (Room 5) (Pattern)²
Liz Shreeve and Melissa Silk
Coffee Break 4:00pm – 4:30pm
JYU     Room 2     Afternoon  4:30pm – 6:00pm     SESSION 19 (Regular)       Chair: Ron Asherov
4:30 Another Look at Pentagonal Persian Patterns
Jean-Marc Castera
5:00 Geometric Patterns as Material Things: The Making of Seljuk Patterns on Curved Surfaces
Begüm Hamzaoğlu and Mine Özkar
5:30 Underlying Tiles in a 15th Century Mamluk Pattern
Ron Asherov
JYU     Room 3     Afternoon  4:30pm – 6:00pm     SESSION 20 (Regular)       Chair: S. J. Spencer
4:30 Strictly Coding: Connecting Mathematics and Music Through Digital Making
Pam Burnard, Zsolt Lavicza and Carrie Anne Philbin
5:00 Genera Esfera: Interacting with a Trackball Mapped onto a Sphere to Explore Generative Visual Worlds
Lali Barrière and Anna Carreras
5:30 Not only Art but also Rocket Science/strong>
S. J. Spencer
JYU     Room 4     Afternoon 4:30pm – 6:00pm     SESSION 21 (Short)        Chair: David A. Reimann
4:30 Teaching Combinatorics with “Poly-Universe”
Eleonóra Stettner and György Emese
4:45 Sections of Coxeter Orbihedra
Motiejus Valiunas, Emilio Zappa and Briony Thomas
5:00 Beautification of Islamic Patterns via Constraint Satisfaction
Yongquan Lu and Erik D. Demaine
5:15 Spelunking Adventure VI: An Equal Tempered Icosahedral Scale
Curtis Palmer
5:30 Gödel, Escher, Bach: Just Another Braid
Hans Kuiper and Walt van Ballegooijen
5:45 Snub Polyhedral Forms Constructed from Flexible 60-120 Degree Rhombic Tiles
David A. Reimann
JYU     Room 5/6     Afternoon  4:30pm – 6:00pm       SESSION 22 (Workshop)
4:30 (Room 5) Putting Your Best Foot Forward: Movement and Mathematics in College
Erik Stern and Julian Chan
4:30 (Room 6) Dual Models: One Shape to Make Them All
Mircea Draghicescu
JYU     Room 7     Afternoon  4:30pm – 6:00pm     SESSION 23 (Abstract)     Chair: Rebekah Rousi
4:30 Engaging Diverse Students Through Digital Literacy in an Australian University Enabling Program
Jennifer Stokes
4:45 Exploring Multiple Representations: Animated Graphics Interchange Format as a Cognitive Tool
Mara Alagic and Glyn Rimmington
5:00 Hypercross: Pure Mathematics Meets Sacred Geometry
Silas Drewchin, John Higli and John Saxon-Szasz
5:15 Experiences of Guiding Questions in Life-Based Design Education-Building Blocks for Vision Creation
Rebekah Rousi
Elevations and Stellations     7:00pm – 7:30pm
Bridges 2016 Public Event: Leonardo's Bridge in Ice     Aud 1     8:30pm – 10:00pm


Thursday August 11, 2016 (Finnish Day)
JYU     Aud 1     Morning  9:30am – 11:00am     SESSION 24 (Plenary)     Chair: Kristóf Fenyvesi
9:30 Interdisciplinary Research, Learning and Innovation at University of Jyväskylä
Kaisa Miettinen
10:00 Mathematics of Juggling: A Personal View
Harri Varpanen
10:30 World as Numbers: Living in an Algorithmic Culture
Raine Koskimaa
Coffee Break     11:00am – 11:30am
JYU     Aud 1     Morning  11:30am – 12:30pm     SESSION 25 (Plenary)     Chair: Osmo Pekonen
11:30 Crystal Flowers in Halls of Mirrors: Mathematics Meets Art and Architecture
Kirsi Peltonen
11:30 Mathematics Learning through Arts and Collaborative Problem-Solving: The Princess and the Diamond-Problem
Markus Hähkiöniemi, Kristóf Fenyvesi, Johanna Pöysä-Tarhonen, Mirja Tarnanen, Päivi Häkkinen, Merja Kauppinen, Anne Martin and Pasi Nieminen
Coffee and Lunch Break     12:30pm – 2:30pm
JYU     Room 2     Midday  2:30pm – 4:00pm     SESSION 26 (Regular)     Chair: Roger Burrows
2:30 Artefacts to Enhance Geometrical Thinking
Zekeriya Karadag
3:00 Shape-Changing Polyhedra
Roger Burrows
JYU     Room 3     Midday  2:30pm – 4:00pm     SESSION 27 (Regular)    Chair: Javier Barrallo Calonge
2:30 Dancing Math: Teaching and Learning in the Intersection of Aesthetic and Mathematical Literacy
Paul Moerman
3:00 Fostering Creativity in the Teaching of Mathematics with Project Based Learning
Javier Barrallo Calonge and Luis Martín Yagüe
JYU     Room 4     Midday  2:30pm – 4:00pm     SESSION 28 (Short)     Chair: David Chappell
2:30 Pointillist Graphing of Iterated Function Systems
Risto A. Paju
2:45 A New Algorithm for Rendering Kissing Schottky Groups
JKento Nakamura and Kazushi Ahara
3:00 L-System Nomographs: Aesthetics to Calculation
Leif Roschier and Ron Doerfler
3:15 Polygon Spirals
Nick Mendler
3:30 Flatscape of Measure Polytopes
Glenn C. Smith
3:45 Thoughts on Generative Art
David Chappell
JYU     Room 7     Midday  2:30pm – 4:00pm     SESSION 29 (Short)     Chair: Katie McCallum
2:30 Organic 3D Mesh Creation Through Particle-Based Physics Simulation
Sage Jenson
2:45 Digital Mechanics and The Rolling Coin Clock
Bjarne Jespersen
3:00 Chladni Figures Revisited: A Peek Into The Third Dimension
Martin Skrodzki, Ulrich Reitebuch and Konrad Polthier
3:15 Baton Rolling on a Series of Curved Surfaces
Akihiro Matsuura and Yuki Yamada
3:30 A Eulogy in Honour of Anders Johan Lexell, an 18th Century Finnish Mathematician
Joonas Ilmavirta and Johan C.-E. Stén
3:45 Why Do Mathematical Presentations Sometimes Sound Like Cookery Shows?
Katie McCallum
JYU     CLab1/Room 5     Midday  2:30pm – 4:00pm     SESSION 30 (Workshop)
2:30 (CLab1) Euclid's Digital Elements: Straightedge and Compass Softwares as Aid for Geometrical Design
Vladmir Sicca
2:45 (Room 5) Modelling Environmental Problem-Solving through STEAM Activities: 4Dframe's Warka Water Workshop
Kristóf Fenyvesi, Ho-Gul Park, Taeyong Choi, Kwangcheol Song, Seungsuk Ahn
Coffee Break     4:00pm – 4:30pm
JYU     Room 2     Afternoon  4:30pm – 6:00pm     SESSION 31 (Regular)     Chair: Paul Gailiunas
4:30 Interlinking Polyhedral Wire-Frames
Walt van Ballegooijen and Carlo H. Séquin
5:00 Euler-Cayley Formula for 'Unusual' Polyhedra
Dirk Huylebrouck
5:30 Helical Petrie Polygons
Paul Gailiunas
JYU     Room 3     Afternoon  4:30pm – 6:00pm     SESSION 32 (Short)     Chair: Robert Bosch
4:30 Prime Portraits
Zachary Abel
4:45 Representational Random Walks
Max Grusky
5:00 Texturing Coloured Images in Black and White
Hank Guss
5:15 Creating the "Discover the Art of Math" Exhibition
Kertu Saks and Aare Baumer
5:30 Mathematics on TV? Yes, We Can!
Rogério Martins
5:45 Lights Out Animations
Robert Bosch
JYU     Room 5/6     Afternoon  4:30pm – 6:00pm     SESSION 33 (Workshop)
4:30 (Room 5) Fractal Flipbooks
Andrea Hawksley and Scott Kominers
4:30 (Room 6) Lumifold: a STEAM Activity
Melissa Silk and Jane Martin
JYU     Room 4     Afternoon  4:30pm – 6:00pm     SESSION 34 (Short)     Chair: Susan Goldstine
4:30 Mathematikon: A Mathematical Shopping Center
Bianca Violet and Andreas Matt
4:45 Pattern Design Using Cellular Automata and Iterative Relocation System
Jae Kyun Shin and Seung Ryul Choi
5:00 Sculpturing Surfaces with Cartan Ribbons
Matteo Raffaelli, Jakob Bohr and Steen Markvorsen
5:15 Novel Textile Knot Designs Through Mathematical Knot Diagrams
Nithikul Nimkulrat and Janette Matthews
5:30 Pied de Pulse: Packing Embroidered Circles and Coil Actuators in Pied de Poule (Houndstooth)
Loe Feijs and Marina Toeters
5:45 A Recursion in Knitting
Susan Goldstine
JYU     Room 7     Afternoon  4:30pm – 6:00pm     SESSION 35 (Abstract)     Chair: Leena Turja
4:30 Innovation of Mathematical Study through the Integration with Arts and Technologies
Keigo Kawakubo and Ryosuke Nagaoka
4:45 On the Artistic Aspects of Magic Squares
Hossein Behforooz
5:00 A Teaching and Learning Approach Based on Combination of Mathematics, Music and Digitally Mediated Learning Helps to Overcome Preservice Teachers Mathematical Anxiety
Dawid Björkman, Alfred Landwehr Sydow, Behram Kelmendi, Sleyman Esso, Karin Boberg, Patrik Dinnétz, and Alla T. Alzhanova-Ericsson
5:15 Volumetric Golden Ratio Spiral
David Koski
5:30 STEAMing in Early Childhood Education: Play-Based Workshops in Finnish Child Care Centers
Leena Turja, Tarja Liinamaa, Mari Jatta Rissanen, Sari Lipponen and Terhi Laakso
Athenis Finlandiae Cultural Event     6:00pm


Friday, August 12, 2016
JYU     Room 2     Morning  9:30am – 11:00am     SESSION 36 (Regular)     Chair: Robert Fathauer
9:30 Visual Arts and Mathematics Education: Looking for Integrative Phenomena
Mirka Havinga and Päivi Portaankorva-Koivisto
10:00 Koch-Like Fractal Images
Vince J. Matsko
10:30 Fractal Gaskets: Reptiles, Hamiltonian Cycles, and Spatial Development
Robert W. Fathauer
JYU     Room 3     Morning  9:30am – 11:00am     SESSION 37 (Short)     Chair: Gregg Helt
9:30 Repeating Fractal Patterns with 4-Fold Symmetry
Douglas Dunham and John Shier
9:45 A Rose By Any Other Name...
Gregg Helt
JYU     Room 4     Morning  9:30am – 11:00am     SESSION 38 (Short)     Chair: Mike Naylor
9:30 The Hendecagonal Stars in the Alhambra
Dirk Huylebrouck and Antonia Redondo
9:45 Classifying Hexagonal Tilings in Islamic Architecture with a Single Numerical Parameter
Peter J. Lu and Eric Broug
10:00 Generalized Brunes Stars and System of Pythagorean Triples
Dmitri Kozlov
10:15 Extracting Unit Cells from Tilings with Color Symmetries: Case of Counterchange Patterns
Venera Adanova and Sibel Tari
10:30 Plane-Filling Curves on Transitive Grids
Jörg Arndt and Julia Handl
10:45 Knight Mazes
Mike Naylor
JYU     Room 5/6/7     Morning  9:30am – 11:00am     SESSION 39 (Workshop)
9:30 (Room 5) Mathematical and Physical Properties of Rope Made for Decorative Purposes
Alexander Åström and Christoffer Åström
9:30 (Room 6) How to Draw Perspective Directly on a 3D Plane
Tomás García Salgado
9:30 (Room 7) Similarity Drawn Freehand
Teresa Downard
Coffee Break     11:00am – 11:30am
JYU     Aud 1     Morning  11:30am – 12:30pm     SESSION 40 (Plenary)     Chair: George Hart
11:30 TBA
Corey Cerovsek
12:20 Bridges 2017
Craig S. Kaplan
Lunch Break     12:30pm – 2:00pm
Bridges Public Day     Aud 1     2:00pm – 6:00pm     Chair: Kristóf Fenyvesi     www.familyday.hu
JYU     Room 2     Midday/Afternoon  2:00pm – 6:00pm
2:00
4:30
Bridges 2016 Short Movie Festival
Robert Bosch
JYU     Room 3     Midday/Afternoon  2:00pm – 6:00pm
2:00 Poetry Afternoon
Sarah Glaz
4:15 2016 Mathematical Theater: Hypatia’s Circle
Tom Petsinis
JYU     Evening  7:00pm – 7:30pm
7:00 Vivid Spirit and Tangram
István Orosz and Lajos Szilassi
JYU     Aud 1     Evening 8:30pm – 10:00pm
8:30 Informal Music Night
Mike Naylor


Saturday, August 13, 2016 (Excursion Day & Music Night)
Excursion     9:00am – 11:00pm     (EUR 63 includes bus, lunch, museum, and concert)
Bridges Music Night     6:30pm – 8:30pm     Concert by Corey Cerovsek and Paavali Jumppanen


Room Legend Event Locations
- Aud 1 = Auditorium 1
- Room 2 = Auditorium 2
- Room 3 = Auditorium 3
- Room 4 = Beeta
- Room 5 (R5) = Alfa
- Room 6 (R6) = Gamma
- Room 7 (R7) = Delta
- CLab 1 (C1) = B211.1 
University of Jyväskylä (JYU), Finland  Mattilanniemi 2, Agora building
Welcome Reception  City Hall, Vapaudenkatu 32
Elevations & Stellations  Art Gallery of Central-Finland’s Natural History Museum, Jyväskylä, Vesilinna, Ihantolantie 5
Athenis Finlandiae Cultural Event  Jyväskylä University of Applied Sciences, Lutakko campus, Piippukatu 2
Vivid Spirit  Näyttelykeskus Soihtu (Soihtu Exhibition Center at JYU Campus), Jyväskylä, Seminaarinmäki, S-rakennus (S-building)