Printable versions:



REGISTRATION: July 28, 2015, 4pm – 6pm and July 29, 2015, 8:00am – 9:30am


Wednesday July 29, 2015
UB     Moot Court     Morning 9:30am – 12:00pm     SESSION 1 (Plenary)     Chair: Kelly Delp
9:30 Bridges Baltimore 2015 Organizing Committee
Welcoming Remarks (No registration during this time) UB Administrations and Bridges Board
10:00 The Arts of the Hidden
Alan Kay
11:00 Highly Unlikely Triangles and Other Impossible Figures in Bead Weaving
Gwen Fisher
2015 Art Exhibition Opening 12:00pm – 12:30pm (JMA Reception) – Outside Moot Court Lobby
UB    Room 1     Midday 2:00pm – 3:30pm     SESSION 2 (Regular)     Chair: Tom Verhoeff
2:00 Symmetric yet organic: Fourier Series as an Artist's Tool (JMA Invited Speaker)
Frank Farris
2:30 Figurative Tours and Braids
Robert Bosch and Tom Wexler
3:00 Three Families of Mitered Borromean Ring Sculptures
Tom Verhoeff and Koos Verhoeff
UB     Room 2     Midday 2:00pm – 3:30pm     SESSION 3 (Regular)     Chair: Donald Spector
2:00 Designing 2D Ordinary Differential Equations To Obtain Abstract Paintings, Illustrations...
Ergun Akleman and Huseyin Kocak
2:30 A View of Music
Ellen Gethner, Shannon Steinmetz and Joseph Verbeke
3:00 The Musical Canon Inside Differential Equations
Donald Spector
UB     Room 3    Midday     2:00pm – 3:30pm     SESSION 4 (Short)     Chair: Kenneth Brecher
2:00 Gallery Layout in Borges' Library of Babel
Jonathan Millen
2:15 Theory of Intersection
Karl Kattchee
2:30 Schematic Drawings of the Polychora
Taneli Luotoniemi
2:45 Perspectives on Borges' Library of Babel
Cj Fearnley and Jeannie Moberly
3:00 Design Anamorphosis in the Math Class!
Kristóf Fenyvesi and Markus Hähkiöniemi
3:15 The "ΦTOP": A Golden Ellipsoid
Kenneth Brecher
UB     Room 4 – 5     Midday 2:00pm – 3:30pm     SESSION 5 (Workshop)
2:00 (Room 4) Mathematics Through the Lens of a Kaleidoscope A Student Centered Approach to Building Bridges between Mathematics and Art
Gail Kaplan, Rachael Gross and Kim McComas
2:00 (Room 5) Math-Infused Art Lessons, Art-Infused Math Lessons
Rachelle Guernsey
Coffee Break 3:30pm – 4:00pm
UB     Room 1     Afternoon 4:00pm – 5:30pm    SESSION 6 (Regular)     Chair: James Mallos
4:00 Great circles: the analysis of a concept in mathematics and poetry
Emily Groscholz
4:30 3D-Dithered Ortho-Pictures: 3D Models from Independent 2D Images
Gershon Elber
5:00 Knotology Baskets and Topological Maps
James Mallos
UB     Room 2     Afternoon 4:00pm – 5:30pm     SESSION 7 (Regular)     Chair: Stanley Spencer
4:00 Magnetic Circle Packing in Creative Outreach and Refreshment
Robin Linhope Willson
4:30 Integrating Origami Art with Mathematics in a College General Studies Course
Norma Boakes
5:00 The Stomachion in Wonderland
Stanley Spencer
UB     Room 3     Afternoon 4:00pm – 5:30pm     SESSION 8 (Short)     Chair: Susan Mcburney
4:00 Flowing, Organic Forms Using Adaptive Line-Drawing
David Chappell
4:15 Building Polyhedra from Polygons with Colored Edges
Mircea Draghicescu and Anca Browne
4:30 A Pattern Tracing System for Generating Paper Sliceform Artwork
Yongquan Lu and Erik D. Demaine
4:45 Geometric Visual Instruments Having Pinnate Forms
Shunsuke Akimoto and Akihiro Matsuura
5:00 Chains of Antiprisms
Tom Verhoeff and Melle Stoel
5:15 From Mathematical Curves to Decorative Ornaments
Susan McBurney
UB     Room 4 – 5     Afternoon 4:00pm – 5:30pm     SESSION 9 (Workshop)
4:00 (Room 4) Composing Mathematical Poetry
Carol Dorf
4:00 (Room 5) Thinking like a Pianist/Mathematician/Potter-Designer: Strategies for Tuning Ocarinas
Elizabeth Paley
Reception 6:00pm – 7:00pm
The Mathematics of Being Human
Sponsored by Mathematical Sciences Research Institute (MSRI)
Wednesday July 29, 2015 at 7:00pm
The Wright Theater
The University of Baltimore


Thursday July 30, 2015
UB     Room 1     Morning 9:30am – 11:00am     SESSION 10 (Regular)     Chair: Paul Gailiunas
9:30 The Curious Creativity of John Horton Conway
Siobhan Roberts
10:00 The Golden Spiral: The Genesis of a Misunderstanding
Paul Gailiunas
10:30 A Divine Error
Dirk Huylebrouck
UB     Room 2     Morning 9:30am – 11:00am     SESSION 11 (Regular)     Chair: Emily Grosholz
9:30 Can Human Assistance Improve a Computational Poet?
Carolyn Lamb, Daniel Brown and Charles Clarke
10:00 Poetry from Finite Projective Planes
Daniel May and Courtney Huse Wika. Galaxies Containing Infinite Worlds
10:30 Julia Randall's Poetic Finitude: Mapping the Infinite onto a Poem
Emily Grosholz
UB     Room 3     Morning 9:30am – 11:00am     SESSION 12 (Short)     Chair: Patrick Honner
9:30 Turing Patterns in Photoshop
Andrew Werth
9:45 Emergent Orange
Jim Bumgardner
10:00 Two-Frame Animations in Conway's Game of Life
Robert Bosch
10:15 Exploring the Manifold of Image Patches
Yevgen Matviychuk and Shannon M. Hughes
10:30 Into the Shadows: Approximating Images by Orthogonal Projection
Kelly Delp and Sam Lloyd
10:45 Monte Carlo Art in Scratch
Patrick Honner
UB     Room 4 – 5     Morning 9:30am – 11:00am     SESSION 13 (Workshop)
9:30 (Room 4) The Aesthetics of Scale: Weaving Mathematical Understandings
Eva Knoll, Wendy Landry, Tara Taylor, Paul Carreiro and Susan Gerofsky
9:30 (Room 5) Lissajus Curves: an Experiment in Creative Coding
Lali Barrière
Coffee Break 11:00am – 11:30am
UB     Moot Court     Morning 11:30am – 12:30pm     SESSION 14 (Plenary)     Chair: Carlo H. Séquin
11:30 The Symmetries of Things
John H. Conway
Lunch Break 12:30pm – 2:00pm
UB     Room 1     Midday 2:00pm – 3:30pm     SESSION 15 (Regular)     Chair: James Mai
2:00 Math Bugs
Mike Naylor
2:30 Fun with Whirls
Kerry Mitchell
3:00 Permutations of the Octagon: An Aesthetic-Mathematical Dialectic
James Mai
UB     Room 2     Midday 2:00pm – 3:30pm     SESSION 16 (Regular)     Chair: Ergun Akleman
2:00 "In an Ocean of Ashes": Order and Chaos in Mathematics and Literature
Katharine Ahrens
2:30 Ordinal-Contextual Dissimilarity for Analysis of Heroes in Tragedies
Bahman Afsari, Katayun Mazdapour and Bruno Jedynak
3:00 A Theoretical Framework to Represent Narrative Structures for Visual Storytelling
Ergun Akleman, Stefano Franchi, Devkan Kaleci, Laura Mandell, Takashi Yamauchi & Derya Akleman
UB     Room 3     Midday 2:00pm – 3:30pm     SESSION 17 (Short)     Chair: Rachel Hall
2:00 Introducing the Möbius-Twisted Turk's Head Knot
Carlo H. Séquin and Lorenzo Larrucea
2:15 Hypernom: Mapping VR Headset Orientation to S^3
Vi Hart, Andrea Hawksley, Henry Segerman and Marc ten Bosch
2:30 Large, Symmetric, "7-Around" Hyperbolic Disks
Sean Liu, Young Kim, Raymond Shiau and Carlo H. Séquin
2:45 Infinite Rhythmic Tiling Canons
Clifton Callender
3:00 A Musical Scale Generated from the Ratio of Consecutive Primes
Reginald Bain
3:15 Programmable Mathe-Musical Boxes
Rachel Hall
UB     Room 4 – 5     Midday 2:00pm – 3:30pm     SESSION 18 (Workshop)
2:00 (Room 4) Square Seeds and Round Paths: Exploring Patterns within the Art of Classical Labyrinths
David Thompson and Diana Cheng
2:00 (Room 5) Hearing Math and Seeing Music: a Workshop on Pitch Perception and Temperament
Evelyn Lamb (participants are encouraged to bring their own headphones)
UB     Room 6     Midday 2:00pm – 3:30pm     OPEN SESSION     Chair: JoAnne Growney
2:00 An Open Session in Poetry
An informal gathering for poets to read to each other and talk about their work
Coffee Break 3:30pm – 4:00pm
UB     Room 1     Afternoon 4:00pm – 5:30pm     SESSION 19 (Regular)     Chair: Darrah Chavey
4:00 Curved Islamic Star Patterns of Medieval Egypt and Syria
B Lynn Bodner
4:30 The Geometric Studies of Some Mosaic Design Compositions and Puzzles...
Reza Sarhangi
5:00 Double Strip Patterns: Between Strip Patterns and Wallpaper Patterns
Darrah Chavey, Monica Menzies Meissen, Todd O'Bryan and Glenn Terry
UB     Room 2     Afternoon 4:00pm – 5:30pm     SESSION 20 (Regular)     Chair: Karl Schaffer
4:00 Nonplanar Expansions of Polyhedral Edges in Platonic and Archimedean Solids
David Reimann
4:30 The Platonic Solids: a Three-Dimensional Textbook
Martin Levin
5:00 A Skeleton Key for the Platonic Solids
Karl Schaffer
UB     Room 3     Afternoon 4:00pm – 5:30pm     SESSION 21 (Short)     Chair: Kazmier Maslanka
4:00 The Shapes of Our Souls and Other Student Concerns: Poems about the Course "Mathematics in Literature"
Marion Cohen
4:15 Visualizing Rhyme Patterns in Sonnet Sequences
Hartmut F. W. Höft
4:30 Inspire Math-Girls-Women (perhaps with poems)
Jo Anne Growney
4:45 The Geometric Structure of Scribal Variation among Manuscripts of Langland's Piers Plowman
Roger Bilisoly
5:00 Linguistic Oddities: An Artist Explorer at Mathematics Conferences
Katie McCallum
5:15 The Paradigm Poem
Kazmier Maslanka
UB     Room 4 – 5     Afternoon 4:00pm – 5:30pm     SESSION 22 (Workshop)
4:00 (Room 4) Exploring Ratios and Sequences with Mathematically Layered Beverages
Andrea Hawksley
4:00 (Room 5) The Shape Snacker: a Bite of Origami and Math
Alan Russell


Friday July 31, 2015
UB     Room 1     Morning 9:30am – 11:00am     SESSION 23 (Regular)     Chair: Douglas Dunham
9:30 Real-World Tessellations
Robert Fathauer
10:00 Soccer Ball Symmetry
David Swart
10:30 Fractal Wallpaper Patterns
Douglas Dunham and John Shier
UB     Room 2     Morning 9:30am – 11:00am     SESSION 24 (Regular)     Chair: Briony Thomas
9:30 Folding Pseudo-Stars that are Cyclicly Hinged
Greg Frederickson
10:00 Yvon-Villarceau Circles Equivalents on Dupin Cyclides
Francesco De Comite
10:30 Nested Polytopes with Non-crystallographic Symmetry induced by Projection
Briony Thomas, Reidun Twarock, Motiejus Valiunas and Emilio Zappa
UB     Room 3     Morning 9:30am – 11:00am     SESSION 25 (Short)     Chair: Samuel Verbiese
9:30 Fractal Tiling Illustrations of Geometric Series
Lorelei Koss
9:45 A Concept Map for Book 1 of Euclid's Elements
Alexander Boxer and Justace Clutter
10:00 Graph Theoretic Descriptions of Psalm Literary Structure
Russell Jay Hendel
10:15 A Successful Belgian Art & Math Exhibition with Workshops
De Meur and Samuel Verbiese
10:30 Geometry in the Pocket
Mehrdad Garousi
10:45 Bridges Exhibits as Incentives to Collaborative Artworks
Anusch Bayens, Carlo De Pauw, Carmen Geens, Seniz Karaman, Mark Pieters, André Thomas, Alex Van Bogaert, Samuel Verbiese, Rudi Willaert and Nico Willemsens
UB     Room 4 – 5     Morning 9:30am – 11:00am     SESSION 26 (Workshop)
9:30 (Room 4) A Workshop Using the Log Cabin Quilt For Teaching Math Concepts and Patterns
Cristina Packard
9:30 (Room 5) Use of RangoLee Art in Elementary Mathematics Education
Madhuri Bapat
Coffee Break 11:00am – 11:30am
UB     Moot Court     Morning 11:30am – 12:30pm     SESSION 27 (Plenary)     Chair: Carlo H. Séquin
11:30 Math Helping Art Conservation
Ingrid Daubechies
Coffee and Lunch Break 12:30pm – 2:00pm
UB     Room 3     Midday 2:00pm – 3:30pm     SESSION 28 (Short)     Chair: Adam Arstall
2:00 An Exhibition of Exponential Sums: Visualizing Supercharacters
Paula Burkhardt, Gabriel Currier, Stephan Ramon Garcia, Mathieu de Langis, Bob Lutz, Hong Suh
2:15 Surfaces with Natural Ridges
David Brander and Steen Markvorsen
2:30 A New Way to See Inside Black Holes
Richard Henry, James Overduin and Kielan Wilcomb
2:45 Katzengold: Pyrite, Plato, and a Polynomial
Stephan Klaus and Bianca Violet
3:00 Cayley Cubic and the Visual Arts
Jean Constant
3:15 Expandohedra: Modeling Structural Transitions of a Viral Capsid
Adam Arstall, Briony Thomas, Reidun Twarock and Emilio Zappa
Bridges Baltimore Family Day     Chair: Kristóf Fenyvesi
UB     Room 4 – 7     Midday 2:00pm – 3:15pm     SESSION 29 (Family Day Workshop)
2:00 (Room 4) Elevations – Stellations
Rinus Roelofs, Helen Yu, and Marion Roelofs
2:00 (Room 5) Riddles and Jokes
Marion Deutsche Cohen
2:00 (Room 6) Block Workshop
John Hiigli
2:00 (Room 7) The Story of the WOW Calendar
Doug and Aynn Titchenal
Coffee Break 3:30pm – 4:00pm
UB     Room 4 – 7     Afternoon 3:15pm – 4:30pm     SESSION 30 (Family Day Workshop)
3:15 (Room 4) Spherical models inspired by Fr. Magnus Wenninger
Joseph Clinton
3:15 (Room 5) Make Geometric Art with ITSPHUN
Mircea Draghicescu
3:15 (Room 6) Make Your Own MP3 with "Algorhythmic" Generation and Aksak-Euclidean Synthesis
Mehmet Vurkaç (for this workshop you need to bring your laptop)
3:15 (Room 7) String Art in Mathematical Education
Radmilla Radojevic and Branislava Jakovljevic
UB     Room 4 – 6     Late Afternoon 4:30pm – 5:45pm     SESSION 31 (Family Day Workshop)
4:30 (Room 4) Experience Workshop Introduces 4Dframe, Jomili and Saxon’s Polyuniverse
Kristóf Fenyves
4:30 (Room 5) Make Geometric Art with ITSPHUN
Mircea Draghicescu
4:30 (Room 6) Imaginary Mathematics
Jean Constant and Bianca Violet (for this workshop you need to bring your laptop)
Moot Hall     Afternoon 2:00pm – 7:00pm     Family Day Shows
2:00 Robert Bosch
Bridges 2015 Short Movie Festival
3:30 Sarah Glaz
An Afternoon of Mathematical Poetry
5:30 Robert Bosch
Bridges 2015 Short Movie Festival
The Wright Theater     Afternoon 2:00pm – 9:00pm     Family Day Shows
2:00 Karl Schaffer, Saki, and Laurel Shastri
Math and Dance
2:30 Tim and Tanya Chartier
Mime-Matics
3:30 Steve Abbott
Mathematical Theater
5:30 Karl Schaffer, Saki, and Laurel Shastri
Math and Dance 
6:00 Tim and Tanya Chartier
Mime-Matics
7:00 Vi Hart
Music Night


Saturday August 1, 2015
UB     Room 1     Morning 9:30am – 11:00am     SESSION 32 (Regular)     Chair: Christopher Carlson
9:30 Self-Avoiding Random Walks Yielding Labyrinths
Gary Greenfield
10:00 A Novel Line Fractal Pied de Poule (Houndstooth)
Loe Feijs and Marina Toeters
10:30 Algorithmic Quilting
Christopher Carlson, Nina Paley, and Theodore Gray
UB     Room 2     Morning 9:30am – 11:00am     SESSION 33 (Regular, JMA)     Chair: Craig S. Kaplan
9:30 Can zombies write mathematical poetry? Mathematical poetry as a model for humanistic mathematics
Gizem Karaali
10:00 Barbers and big ideas: paradox in math and poetry
Alice Major
UB     Room 3     Morning 9:30am – 11:00am     SESSION 34 (Short)     Chair: Douglas G Burkholder
9:30 3D Lenticular Imaging for Art
Yitzhak Weissman
9:45 Nature as a Strategy for Pattern Formation in Art
Irene Rousseau
10:00 Eight-Pointed Star and Precise Construction of 7x7 Square Grid
Dmitri Kozlov
10:15 Algorithms for Morphing Escher-Like Tessellations
Kevin Lee
10:30 Random Walks on Vertices of Archimedean Tilings
Vincent J. Matsko
10:45 Unexpected Beauty Hidden in Radin-Conway's Pinwheel Tiling
Douglas G Burkholder
UB     Room 4 – 5     Morning 9:30am – 11:00am     SESSION 35 (Workshop)
9:30 (Room 4) Unit Origami: Star-Building on Deltahedra
Heidi Burgiel
9:30 (Room 5) Connecting with the Sierpinski Tetrahedron
Alice Petillo
Coffee Break 11:00am – 11:30am
UB     Moot Court     Morning 11:30am – 12:30pm     SESSION 36 (Plenary)     Chair: Kelly Delp
11:30 Modular Origami Halftoning: Theme and Variations
Zhifu Xiao, Robert Bosch, Craig Kaplan and Robert Lang
Lunch Break 12:30pm – 2:00pm
UB     Moot Court     Midday 2:00pm – 4:00pm     SESSION 37 (Regular)     Chair: Carlo H. Séquin
2:00 The Concept of Elevation applied to Flat Tiling Patterns
Rinus Roelofs
2:30 Laser-Cut Plywood and Cable-Tie Sculpture
George Hart
3:00 2-Manifold Sculptures
Carlo H. Séquin
2:00 Bridges Finland 2016
Osmo Pekonen and Kristóf Fenyvesi
Coffee Break 4:00pm – 4:30pm